Taloyhtiölaajakaista - Elisa - alkaen 24.11.2022
Taloyhtiön laajakaistamahdollisuudet (in English)
Vanha taloyhtiölaajakaista Telian kanssa päättyy 24.11 ja vaihtuu Elisaksi. Elisassa käytetään kuitenkin eri tekniikkaa asuntojen ja talojakamon kanssa kuin Teliassa. Telia käyttää puhelinlinjoja pitkin siirrettävää VDSL yhteyttä ja Elisan uusi toteutus käyttää TV-kaapelijärjestelmää yhdessä TV-signaalin kanssa. Tämä tarkoittaa, että Telian yhteys toimii jatkossakin, eli jos ei halua siirtyä käyttämään taloyhtiölaajakaistaa, voi Telian kanssa sopia uuden sopimuksen, joka tosin on varmasti jatkossa kalliimpi, kun taloyhtiösopimus loppuu.
Ohjeet Elisan kaapelilaajakaistan käyttöönottamiseksi
Laajakaistasopimuksen tekeminen
50M yhteys on ilmainen, mutta sen käyttäminen vaatii vähintään oman kaapelimodeemin MAC tunnuksen ilmoittamisen Elisan asiakaspalveluun. Sen pitäisi löytyä laitteen kyljestä tarrasta. Tämä nopeus usein riittää kahden netinkäyttäjän samanaikaiseen HD-laatuisten videoiden katseluun. Jos ostaa laitteen Elisalta, tämä MAC osoite on jo heillä tiedossa. Suosittelen ostamaan Elisan tarjoaman laitteen, sillä se on varmasti EuroDOCSIS 3.0 yhteensopiva ja taloyhtiösopimuksen puitteissa tälle modeemille, jonka normaalihinta on 209€ Elisan verkkokaupassa, niin sen saa n. 90€, joko Elisan kivijalkakaupasta (Elisa Shopit) tai Elisan nettisivuilta, minne on päivitetty tämän taloyhtiön tarjoushinnat sekä laitteelle, että eri liittymäkombinaatioille (nopeus, lisäpalvelut, laitteet). Uudet kaapelimodeemit ovat varsin kalliita eli alle 200€ ei välttämättä helposti ainakaan Suomesta, löydä paitsi ehkä käytettynä, ja käytetty tai uusi ei välttämättä ole aina yhteensopiva ja Elisan tuki laitteelle, mm. tietoturvan osalta kuullosti hyvältä kun soitin heidän asiantuntijalle, että takuu on 2v ja tietoturvapäivityksiä varmasti julkaistaan vielä tämän jälkeenkin. Todennäköisesti Elisan tarjoama laite on tämä: https://elisa.fi/asiakaspalvelu/aihe/laajakaista/ohje/kotiboksi-tg2482/
Elisan kivijalkakauppoja, löytyy Tampereelta useita: https://www.google.com/search?q=elisa+shopit
Liittymävaihtoehtoja ja niiden hintoja voi selailla täältä: https://elisa.fi/kauppa/nettiliittymat/kiinteat-laajakaistat mutta käymällä Elisa Shopitissa voi kenties neuvotella itselleen ylimääräisiä etuja.
Tämän lisäksi Telian laajakaistaliittymä pitänee irtisanoa, ainakin jos on ylimääräisiä maksullisia nopeuksia käytössä.
Muutoksen vaatimat laiteasennukset
Tämän ei pitäisi olla kovin vaikea muutos, etenkin jos hankkii laitteen Elisalta. Kannattaa kokeilla ensin itse ja hankkia asennuspalvelu (99€) vasta, kun itse ei jossain onnistu eikä saa apua nuorisolta 😏. Käytännössä yleensä riittää, että kytketään uusi modeemi johonkin talon TV-pistokkeeseen ja uudet laitteet kytketään käyttämään joko langallisesti tai langattomasti uutta laitetta. Näitä laitteita voivat olla tietokoneet, puhelimet, TV:t, viihdeboxit, tabletit ja muut älylaitteet. Kodin nettiä käyttävien laitteiden osalta osalta VDSL- ja kaapelimodeemit ovat samanlaisia, eli langalliset vain siirretään vanhasta uuteen, jos niiden johdot ovat riittävän pitkät. Langattomasti kytkettävät laitteet (yleensä puhelimet ja kannettavat tietokoneet) vaativat kytkeytymistä Wifi verkon nimen mukaiseen verkkoon (SSID) syöttämällä kysyttäessä verkon salasana (WPA2 salausavain). Nämäkin tiedot ovat yleensä teipissä modeemin kyljessä tai alla. Kannettavan kytkemiseksi langattomasti löytyy esim hyvä ohje täältä: https://www.digivinkit.fi/windows-10-tietokoneen-liittaminen-langattomaan-verkkoon-wlan
Ohjemielessa yleisesti, google on ystäväsi 🙂: https://www.google.com/search?q=android+wifi+yhdist%C3%A4minen
Yksityiskohtia asennuksesta
Siirtyminen Elisan kaapeliverkkoa käyttävään taloyhtiölaajakaistaan vaatii todennäköisesti uuden modeemin sillä yleensä VDSL laitteissa ei ole TV-antenniliitäntää ja se pitää asentaa samaan antennipistorasiaan kuin TV, eli jos aikaisempi VDSL modeemi on puhelinpistokkeessa eteisessä, nyt uusi laite täytyy laittaa olohuoneeseen tai muuhun huoneeseen, jossa on TV-antenniliitäntä. Jos käytetään samasta liitännästä sekä kaapelimodeemia, että TV:tä, tarvitaan antennijakaja. Jos käytössä on laitteita, joista lähtee verkkokaapeli vanhaan VDSL-laitteeseen, voi olla, että ne eivät yllä uuden modeemin sijaintiin. Tällöin ehkä yksinkertaisinta on ostaa pitkä laadukas antennikaapeli, jolla kaapelimodeemin voi laittaa vanhan VDSL-modeemin tilalle. Tässä antennikaapelin pituudella - ja erityisesti laadulla - voi olla suuri merkitys yhteyden laatuun, joten se kannattaa hommata esimerkiksi elektroniikkaliikkeen asiantuntijan kanssa. Halpakaapeleissa ainakin ennenvanhaan oli vain muovit ohuiden johtimien päällä.
Lisämahdollisuudet
Sellainenkin on
mahdollista, että jättää vanhan VDSL:n paikalleen ja vetää uuden
verkkokaapelin uuden kaapelimodeemin joistain neljästä LAN portista
vanhan modeemin WAN porttiin, joka on yleensä ensimmäinen näistä
neljästä, tai erillinen viides, kenties erivärinen. Tällöin uusi modeemi
jakaa internetin vanhalle modeemille ja vanha modeemi jakaa sen sitä
käyttäville, niinkuin aina ennen. Verkkokaapeleissa ei yleensä ole
paljon laatuongelmia peruskäytössä, eli 20m kaapelin saa biltemasta 18€,
ja varmasti toimii. Tässä on hyvänä puolena, että sitten langaton
signaali on parempi joka puolella asuntoa ja vanhoihin kytkentöihin tai
laitteisiin ei tarvitse tehdä muutoksia. Huonona puolena se, että sähköä
kuluu n. 200kWH enemmän vuodessa, eli 20cnt/kWh hinnalla n. 40€
vuodessa. Lisäksi se voi vaatia vanhan modeemin asetusten muuttamista,
joissain laitteissa. Sekin voi olla modernilla VDSL-boxilla mahdollista,
että yhteys uudelta modeemilta jaetaan langattomasti vanhalle, mutta se
onkin sitten jo astetta vaativampi tehtävä, eikä onnistu kaikilta
laitteilta. Wifi verkkoa voi laajentaa myös halvalla Wifi toistimella,
johon voi kytkeä yhden laitteen kaapelilla, jos esimerkiksi on yksi
tietokone joka vaatii langallisen yhteyden: https://www.verkkokauppa.com/fi/product/259379/Asus-RP-N12-WiFi-toistin Koska ne ovat tarkoitettu jatkamaan yhteyttä, niiden asentaminen yleensä onnistuu yhden sivun ohjeella ja perus ATK taidoilla.
Käyttäjätuki
Joulukuussa taloyhtiön yhteisessä kokouksessa minulta (Mauno) voi kysyä tarvittaessa asennukseen liittyvistä mahdollisista ongelmista, jos yrittää itse, eikä ole varaa Elisan asennuspalveluun (norm 99€), tai saa neuvoteltua sitä kaupan päälle. Muutoin en toivo ovelleni ohjeiden kyselijöitä, paitsi harvoille ja varatuille. 😉